HOME

O SOUBORU

AKTUÁLNĚ

FOTOGALERIE

KONTAKTY

Odkazy

Vyhledávání

UŽIVATEL

Folklorní soubor ROZMARÝN

Folklorní soubor Rozmarýn (FB) z Uherského Brodu - Újezdce reprezentuje kulturní dědictví moravského Slovácka - kraje prosyceného vůní tradiční slivovice na česko-slovenské hranici. Malebné vesničky roztroušené v podhůří Bílých Karpat dodnes ožívají původními zvyky při lidových oslavách a církevních svátcích. Každá vesnice má specifický taneční projev a bohatost kraje se odráží v bohatosti původních lidových krojů.
Soubor Rozmarýn tyto tradice prezentuje během svých vystoupení na festivalech a kulturních pořadech doma i v zahraničí. Během své 40ti leté existence se v jeho řadách vystřídalo několik generací zpěváků a tanečníků, kteří navštívili mnoho zemí celé Evropy. V současné době má soubor asi 25 členů všech věkových kategorií.

Vystoupení Rozmarýnu se skládají z původních párových zpěvů a tanců. Zajímavostí je specifický mužský sólový tanec "verbuňk", který je zapsán jako Mistrovské dílo ústního a nemateriálního dědictví lidstva na seznamu UNESCO. Tance probíhají v doprovodu živé cimbálové muziky, ke hře se používají tradiční hudební nástroje.

Tanečníci i muzikanti oblékají lidové kroje, které vznikly na počátku 20. století. Dodnes je můžeme spatřit v každodenním životě zejména při oslavách a speciálních příležitostech. Soubor ke svým vystoupením používá 3 varianty kroje, které se liší bohatostí ozdob. Rozdíly jsou patrné zejména na ženském kroji, mužský se liší pouze nepatrnými detaily.
Ženský kroj charakterizují zejména nabírané rukávce a několik naškrobených sukní, pletené punčochy s bohatým květinovým vzorem a speciálně uvázaný červený šátek. Muži nosí tmavé modré kalhoty, bílou bohatě nabíranou košili, vestu s množstvím mosazných knoflíků a nezbytný klobouk s pérem.

optimalizace PageRank.cz